Опаковка: 60 капсули за 60 дни
Марка: Doctor Nature
За имунитета, клетъчното здраве, нервната функция, метаболизма и енергията Формула с удължено освобождаване
Всяка капсула съдържа: Витамин В3 (Никотинамид) - 20 mg NE, Витамин В5 (Пантотенова киселина - калциев D- пантотенат) – 24 mg, Витамин В1 (Тиамин хидрохлорид) – 4,4 mg, Витамин В6 (Пиридоксин хидрохлорид) – 5,6 mg, Витамин В2 (Рибофлавин) – 5,6 mg, Витамин В9 (Фолиева к-на птероилмоноглутаминова киселина) - 500 µg, Витамин В7 (D-Биотин) - 150 µg , Витамин В12 - 10 µg.
Начин на употреба: Препоръчва се прием от 1 капсула дневно.
Предимства на формулата с удължено освобождаване Формулата на хранителната добавка
Dr. Nature Витамин B комплекс SR е предназначена да освобождава витамините от група В постепенно и за продължителен период от време. Този механизъм осигурява стабилно снабдяване на тялото с витамини от група В през целия ден, като подобрява усвояването и използването им, и същевременно минимизира риска от предозиране.
Dr. Nature препоръчва за подпомагане при:
Чести инфекции, отслабена имунна система.
Поддържане на здрава клетъчна функция, синтез и възстановяване на ДНК.
По-добра антиоксидантна защита.
Хронична умора, ниски нива на енергия, усилена физическа активност.
Проблеми с нервната система: невропатия, когнитивен спад, загуба на паметта, депресия, тревожност.
Повишени нива на хомоцистеин, риск от сърдечно-съдови заболявания.
При проблеми с функцията на надбъбречните жлези.
Лошо храносмилане, стомашно-чревни разстройства като синдром на раздразнените черва или болест на Крон.
При кожни заболявания, чупливи нокти, косопад.
Анемия, умора, бледа кожа.
Хормонален дисбаланс, ПМС, менопауза.
Излагане на токсини, чернодробни заболявания.
По време на бременност, опити за забременяване.
Високи нива на стрес, хроничен стрес.
Регулиране на теглото и метаболитен синдром.
За поддържане здравето на очите и предотвратяване на състояния като катаракта и макулна дегенерация
Приемът на Dr. Nature Витамин B комплекс с удължено освобождаване е особено препоръчителен при:
Физически активни хора, занимаващи се с умствен труд, спортисти
Хора в напреднала възраст
Вегани, вегетарианци и изпитващи хранителни дефицити заради диетични ограничения.
При медицински състояния, които могат да нарушат усвояването на витамини от група В.
По време на бременност или кърмене, когато нуждата на тялото от витамини B се увеличава.
За по-бързо възстановяване след боледуване или операция.
При алкохолна зависимост.
Как действа:
Комплексно действие
Енергиен метаболизъм
Витамините от група В са коензими в различни метаболитни пътища, които превръщат въглехидратите, мазнините и протеините в енергия.
Синтез и възстановяване на ДНК/РНК
В-групата витамини са от съществено значение за синтеза на нуклеотиди и възстановяването на ДНК, като осигуряват правилното делене и функциониране на клетките.
Синтез на невротрансмитери и нервна функция
Витамините от група В подпомагат синтеза на невротрансмитери и поддържането на нервната система.
Образуване на червени кръвни клетки
Те са критични за производството и съзряването на червените кръвни клетки, предотвратявайки анемията.
Антиоксидантна защита и детоксикация
Витамините от група В подпомагат регенерирането на антиоксиданти и участват в процесите на детоксикация.
Действие на отделните витамини
Витамин В1 (тиамин)
В1 има решаваща роля за енергийния метаболизъм: превръща се в тиамин пирофосфат, коензим при декарбоксилирането на пирувата до ацетил коензим А в цикъла на Кребс. Този процес е от решаващо значение за производството на аденозин трифосфат (АТФ). Тиаминът е от съществено значение за синтеза на ацетилхолин, невротрансмитер, участващ в предаването на нервните импулси.
Витамин B2 (рибофлавин)
Отново с важна роля за осигуряване енергия на клетките. Рибофлавинът се превръща във флавин мононуклеотид и флавин аденин динуклеотид - коензими, които участват във веригата за транспортиране на електрони за производството на аденозин трифосфат (АТФ). Флавин аденин динуклеотидът участва в регенерирането на глутатиона, важен клетъчен антиоксидант.
Витамин В3 (ниацин)
Ниацинът се превръща в никотинамид аденин динуклеотид и никотинамид аденин динуклеотид фосфат - коензими, които са основни за редокс реакциите в енергийния метаболизъм. Никотинамид аденин динуклеотидът е субстрат за поли-аденозин дифосфат рибозни полимерази, които участват във възстановяването на ДНК.
Витамин В5 (пантотенова киселина)
Пантотеновата киселина е предшественик на коензим А, необходим за синтеза и окисляването на мастни киселини, както и за метаболизма на въглехидратите и протеините. Коензим А участва в реакции на ацетилиране, които модифицират протеини и други молекули.
Витамин В6 (пиридоксин)
Пиридоксинът се превръща в пиридоксал фосфат - коензим в метаболизма на аминокиселините, включително трансаминиране, дезаминиране и декарбоксилиране. Пиридоксал фосфатът е от решаващо значение за синтеза на невротрансмитери като серотонин, допамин и гама-аминомаслена киселина.
Витамин В7 (биотин)
Биотинът действа като коензим за ензимите карбоксилаза, които участват в критичните етапи на глюконеогенезата, синтеза на мастни киселини и метаболизма на аминокиселините. Биотинът също играе роля в регулирането на генната експресия. Често го наричат "витамин на красотата" поради ролята му в поддържането на здрава кожа, коса и нокти.
Витамин В9 (фолат)
Фолатът се превръща в тетрахидрофолат, който действа като коензим в синтеза на нуклеотиди за ДНК и РНК. Тетрахидрофолатът участва в реметилирането на хомоцистеин до метионин, важен процес за метилиране и възстановяване на ДНК.
Витамин B12 (кобаламин)
Витамин B12 е от съществено значение за поддържането на миелиновата обвивка, която изолира нервните влакна. Действа като коензим при превръщането на хомоцистеин в метионин и изомеризацията на метилмалонил коензим А до сукцинил коензим А, като и двете са от решаващо значение за синтеза на ДНК и производството на червени кръвни клетки.
Знаете ли, че…
Витамин В1 (тиамин) е първият открит витамин В и е кръстен на гръцката дума "тио", което означава сяра, която е компонент на витамина. Известен е още като "антистрес" витамин, защото помага за укрепване на имунната система и подобрява способността на организма да издържа на стресови условия. Витамин B6 е уникален, защото участва в повече телесни функции, отколкото почти всяко друго отделно хранително вещество. Той участва в над 100 ензимни реакции, свързани основно с протеиновия метаболизъм. Витамин B9 (фолат): името на фолата идва от латинската дума "folium", което означава "листа", тъй като за първи път е изолиран от листата на спанак. Витамин B12 (кобаламин): Витамин B12 е най-големият и най-структурно сложен витамин. За разлика от други витамини от група В, той се намира почти изключително в животински продукти. По време на Втората световна война правителството на САЩ налага обогатяването на хляба с витамини от група В, за да подобри цялостното здраве на населението, страдащо от хранителни дефицити. Много енергийни напитки и добавки са пълни с витамини от група В, особено В6 и В12, поради тяхната роля в производството на енергия и метаболизма.